تحولات "بو دار" و آینده "مبهم"

بی بی سی هم فیلتر شد. قضیه این بار خیلی بو دار تر است. این فیلترینگ فله ای بعد از دوره احمدی نژاد قابل حدس بود اما آنچه که باعث تردید و تعجب شده، این "بی نظمی" و "دستپاچگی" بی سابقه سیاسی است. دیگر باید در آنچه که تقابل تازه "طیف رئیس جمهور" به پشتوانه آیت الله مصباح و دبیر شورای عالی امنیت ملی به پشتوانه رهبری اذعان می شود، تامل کرد و نادیده نگرفت. دیدار دیروز لاریجانی با مقتدی صدر مثل بمب در رسانه ها منفجر شده، و تا همین الان، هر صفحه و روزنامه ای را که نگاه می کنم به بررسی این دیدار از زوایای مختلف پرداخته اند.

نزدیک ترین دوستان خارجی ایران نیز اکنون با دیده تردید به تحولات ایران می نگرند. بشار اسد در اقدامی قابل توجه، بر آزادی های سیاسی در آینده سوریه تاکید کرده و در دیدارش با رئیس جمهور، چنان که باید، از پرونده هسته ای و سخنان ضد اسرائیلی احمدی نژاد حمایت نکرده است. نیز امیل لحود و چاوس هم در همین وضعیت به سر می برند. موضع رسمی ای از جانب این دو کشور دیده نمی شود. لغو سفر حامد کرزای به ایران در آستانه اجلاس لندن، موضع گیری عبدالله گل و سکوت هند و پاکستان (آن هم  تنها به علت خط لوله گاز ایران به هند) همه نشان از هراس از نزدیکی سیاسی با ایران را در این مقطع نشان می دهد. بدیهی است که بزرگترین بانک اروپا در این مقطع حساس با ایران قطع رابطه کند.

نمی دانم چه تحولاتی در انتظار ایران است. اما هر آنچه هست به گمانم همه دارند خود را برای یک "بحران" آماده می کنند. به نظر می رسد اظهارات اتمی شیراک، بر نظریه های گوناگون مبنی بر آغاز تقابل تازه غرب و "مسلمانان" با ایده "هراس از تروریسم" دامن می زند.

به هر روی، یک جای کار می لنگد. بد جور هم می لنگد که مقامات به جای جلب آرای مردمی "که به شدت در این مقطع به آن نیاز دارند" چنین بی پروا، زده اند به سیم آخر و تمام رای دهندگان به رئیس جمهور را از رایشان پشیمان می کنند.

/ 4 نظر / 9 بازدید
حميد فيض آبادي

من همين الان ديدم بی بی سی فيلتر شده. باورم نميشه سعيد. از بی بی سی بی طرف تر هم مگه می شه پيدا کرد؟؟؟؟؟

ایران امروز

سلام وضع ايران خراب تر از حال می شود. و ای کاش نشود. يعنی ای کاش وضع از اين هم بدتر نشود.

م.قاسمیان

قشنگ ، فیلتر کردن سایتهای اینترنتی مربوط به قوه قضاییه میشه ، اونوقت تو به احمدینژاد بخت برگشته گیر دادی.