نامه با "خاورمیانه بزرگ" می آید
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
تأملی بر ویژه نامه نشریه شماره 45 نامه با عنوان< نامه ویژه خاورمیانه بزرگ>

مهم نیست که عنوان چه باشد؛ خاورمیانه ی بزرگ یا کوچک، نگاه نو، طرح جدید، نظم جدید، فرقی نمی کند. آن چه مهم است اهداف استراتژیکی است که چشم انداز بیست تا پنجاه سال آینده را برای قدرتی مشخص می سازد که مرزهای امنیتی و حوزه عملکرد آن، کل کره ارض را می پوشاند. رفت و آمد حکومت ها هم تاثیر زیادی در اصل اهداف ندارد. فقط ممکن است تاکتیک ها تا حدی متفاوت باشد. دلیل آن هم این است که زندگی سیاسی در آمریکا شباهت زیادی به صحنه تئاتر دارد که در آن سه عنصر در تقابل با یکدیگر قرار می گیرند: کارگردان، هنرپیشه، تماشاچیان.

نشریه نامه در اقدامی در خور توجه شماره ویژه ای را در ارتباط با مسأله مهم "خاورمیانه ی بزرگ" منتشر کرده که به گمانم "پاس کردن" بی چون و چرای مقالات ارزشمند آن بر پژوهشگران پروژه خاورمیانه بزرگ الزامیست.

1. آینده روابط در منطقه خاورمیانه <دکتر نقیب زاده- استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران>
تأملی بر سیاست امریکا در خاورمیانه از ابتدای طرح تا کنون- نگاهی به آینده خاورمیانه و پیش بینی صدور انرژی و وابستگی سیاسی کشور ها به آن- آینده ی روابط کشورها در منطقه (عراق- مرکز دموکراتیک خاورمیانه بزرگ)

2. ماهیت بین المللی خاورمیانه بزرگ تر <دکتر حسین دهشیار- استادیار دانشگاه علامه طباطبایی و پژوهشگر روابط بین الملل>
تأثیر گذاری فضای بین المللی- مبارزه با کمونیسم در بستر اقتدار گرایی- مبارزه با اقتدار گرایی در بستر دموکراسی. <دکتر دهشیار معتقد است مطلوب ترین و کم هزینه ترین چارچوب برای تأمین منافع آمریکا در استراتژیک ترین منطقه ی جغرافیای جهانی فشار بیرونی برای شکل دادن به اصلاحات در قالب های دموکراتیک و ارزش های غیر بومی است>

3.خاورمیانه جدید در طرح جامع امریکا <مراد ویسی- پژوهشگر>
چکیده: طرح جامع آمریکا برای ایجاد تغییرات و دگرگونی های اساسی در معادلات سیاسی- امنیتی خاورمیانه، منحصر به حمله امریکا به عراق و تغییر حکومت صدام نیست و به کارگیری پرونده ی ترور رفیق حریری علیه حکومت بشار اسد و تلاش مشترک آمریکا و فرانسه برای تغییر اساسی در نظام سیاسی لبنان و نیز اظهارات تند اعضای کنگره امریکا علیه حکومت عربستان و انتقال ستاد فرماندهی امریکا به قطر جزئی از این سناریوی زنجیره ای به شمار می روند.

************************

800 تومان به روزنامه فروشی ها پرداخت کنید و نشریه دی ماه نامه را بخرید و یا اینکه تا آخر هفته منتظر بمانید تا نامه 45 در سایت نشریه آپلود شود.

/ 1 نظر / 11 بازدید
hamid feizabadi

ووواااااااااوووووووووو!‌ ۸۰۰ تومان! چه خبره مگه؟ خب يه هفته هم صبر می کنيم ببينيم اين چي چيه که انقدر برای شما مهم بوده؟؟؟؟!