چهار مبنای اصولی از ديدگاه استراو

جک استراو امروز در سخنرانی موسسه بين المللی مطالعات استراتژيک مسير دلخواه و آينده پرونده هسته ای ايران را بر مبنای چهار اصل زير، عنوان کرد؛

  • اول، وارد کردن فشار لازم به ايران تا فعاليت های مربوط به غنی سازی را به حال تعليق درآورده و با آژانس همکاری کامل کند.
  • دوم، اقدام شورای امنيت بايد تدريجی، گام به گام، و برگشت پذير باشد تا پاسخ ها به تناسب حرکات ايران در نظر گرفته شود و در به روی گفتگوها در هر مرحله، و در صورت همکاری ايرانيان، باز بماند.
  • سوم، اجماع بين المللی تا حد ممکن حفظ شود.
  • چهارم، شورای امنيت برای تقويت اقدامات آژانس وارد عمل شده و نقش محوری همچنان با آژانس انرژی اتمی است. بنا بر اين وارد عمل شدن شورای امنيت به معنای پايان راه مذاکره نخواهد بود.
/ 4 نظر / 11 بازدید
بيداري

دوست عزيز! همان گونه که ملاحظه می فرماييد بعد از آن همه شاخ و شانه هايی که شما را در پست های فبلی به وحشت انداخته ، آقای جک استراو هنوز هم می ترسد از برخورد قاطع با ايران سخن بگويد. دليلش هم کاملا؛ معلوم است. انگليس و برادر بزرگترش آمريکا اگرچه پرونده هسته ای ايران را از آژانس به شورای امنيت برده اند اما الان با توجه به شرايط خاص ايران -که نه افغانستان است و نه عراق- خودشان هم نمی دانند با اين پرونده چه کنند. مانده اند و همين طور لفاظی می کنند.

آرش شعباني

سلام من اولين بار است كه به وبلاگ شما سر مي زنم راستش بازي هسته اي كه ايران وارد آن شده به خصوصو براي ما از كنار گود پيش بيني پذير نيست اين بازي دو روي كاملن متضاد دارد كه بايد به انتظار پايان آن نشست و تنها از ما گمانه پردازي بر مي آيد

پارسا

سعيد جان، اين جک استرا موجود غريبى است. من هر چه فکر مى‌کنم وزير خارجه‌اى به اين هوشمندى و سياسى به ياد ندارم. شايد کيسينجر با او قابل قياس باشد.

ایران امروز

سلام روشهای خوبی طرح کرده تا ایران به جنگ کارش کشیده نشود.