نامه با خاورمیانه بزرگ می آید (2)
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
کوتاه بر "مصاحبه نامه با دکتر صدر"

دکتر سید محمد صدر*، معتقد است طرح خاورمیانه بزرگ، طرحی است ضد انگیزه. بدین صورت که طرحی تنظیم و اجراء می شود برای اینکه انگیزه های خاصی را از بین ببرد. مهمترین انگیزه طرح خاورمیانه بزرگ، به زعم دکتر صدر عبارت است از مکتب و تفکری که برنامه های خشونت آمیز را تنظیم می کند (که امروز از آن با عنوان تروریسم یاد می شود).

1. اولویت های امریکا در خاورمیانه قبل از 11 سپتامبر
آنچه که دکتر صدر از اولویت های امریکا قبل از 11 سپتامبر یاد می کند سه چیز است؛ حفظ امنیت اسرائیل، حفظ امنیت نفت و مسیرهای رفت و آمد و حفظ امنیت دولت های طرفدار امریکا در منطقه.

2. اولویت های امریکا در خاورمیانه بعد از 11 سپتامبر
بعد از 11 سپتامبر آنچه که برای امریکا در منطقه خاورمیانه در اولویت قرار گرفت "امنیت امریکا" و سیاست جهانی این کشور بود. بعد ها تحت لوای این هدف مسائلی چون امنیت اسرائیل، خاورمیانه دموکراتیک، ریشه کن کردن تروریسم و ایجاد دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل مطرح شد.

دکتر صدر در نهایت نتیجه می گیرد که فلسطین، کلید حل مسأله خاورمیانه است. وی معتقد است: تا زمانی که قضیه فلسطین و اسرائیل به صورت کامل و شفاف حل نشود طرح خاورمیانه بزرگ آنگونه که امریکایی های می خواهند پیش نمی رود. چه اینکه تاکنون بارها ایدئولوژی نومحافظه کاران سیاست خارجی امریکا نسبت به مسائل خاورمیانه تغییر کرده و هر بار تکنیکی بر حل مسأله خاورمیانه بزرگ ارائه شده، لیکن بر نفرت امریکا در منطقه و به خصوص جوامع عرب افزوده شده است.
_____________________________________
* متخصص و معاون پیشین امور کشورهای عربی و افریقایی وزارت امور خارجه- مشاور خاتمی در مسائل خاورمیانه

/ 3 نظر / 9 بازدید
عباس رضائی

این حرکتی است. که در آن انسان دوستی شما، وجدان شما، بی تفاوت نبودن شما ، کودک دوستی شما، به آزمایش گذاشته می شود. به این کمپین بپیوندید. برای امضای کمپین به این ادرس مراجعه کنید.www.javanx.blogsky.com در صورت امکان به این کمپین لینک دهید. در صورتی که این وبلاگ فیلتر باشد به این ادرس مراجعه کنید.www.javanx.blogfa.com

شجری

به نام خدا سلام به شما دوست خوب و فعالم واقعا به نظرم وبلاگ خوبيث درست کرده ايد. در نظراتی که به وبلاگم داشتيد سوال کرده بوديد که من رو کجا ديديد تو تهران سما يا کتابخانه؟ شما احتمالا من رو تو تهران سما ديده ايد البته من سعادت آشنايی از نزديک با شما رو ندارم.در ضمن من همونی هستم که تو وبلاگتون در قسمت ساير آدرس وبلاگ قديمی من با نام سروش بيداری رو لينک داده ايد.البته با سفارش دوست خوبمون آقای متین. لطف می کنید اگر در وبلاگتون آدرس جدید وبلاگ من رو لینک بدهید چون از اون قبلی دیگه استفاده نمی کنم. با تشکرو آرزوی سربلندی شما ازتون سپا

ابراهيم

خسته نباشي دوست من مدتي بود سايت شما مطلب نداشت و من دلتنگي ام مي شد فعاليت مجدد را تبريك مي گويم