نامه، ویژه "خاورمیانه بزرگ"
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
تاملی بر نشریه دی ماه نامه (3)

تعدیل طرح خاورمیانه بزرگ از سوی امریکا

طرح خاورميانه‌ي بزرگ، برنامه‌اي بلند پروازانه بود كه بعضي از نويسندگان عرب آن را با طرح غرب براي مهار موج كمونيسم مقايسه مي‌كردند. با اين تفاوت كه در اين دوره به‌جاي مهار كمونيسم، غرب در نظر داشت تروريسم را مهار كند و از آن‌جا كه اين پديده را زاييده‌ي بنيادگرايي ديني، سطح نازل فرهنگي و بـه‌ويـژه استبـداد حاكم بر كشورهاي منطقه مي‌دانست، مي‌خواست با اقداماتي گسترده‌تر ريشه‌هاي تروريسم و نارضايتي را در كشورهاي خاورميانه خنثي سازد. واكنش تند سران كشورهاي عرب و مخالفت صريح آن‌ها با اين طرح و نقد كوبنده‌ي روشن‌فكران و روزنامه‌نگاران عرب و غيرعرب، آمريكا را بر آن داشت تا ضمن توضيح اهداف غرب، به سران كشورهاي عرب اطمينان دهد كه قصد سرنگوني دولت‌هاي حاكم را ندارد. لشكركشي آمريكا به عراق و سرنگوني دولت بعث در اين كشور، طرح حساب‌رسي از سوريه و سپس فشارهايي كه بر رژيم حاكم بر دمشق وارد آمد، سران كشورهاي محافظه‌كار عرب را به‌شدت بيم‌ناك ساخته بود.

به نظر می رسد تعدیل طرح خاورمیانه بزرگ که محمد علی عسکری به آن اشاره کرده، نه تنها چالش های پیش روی این طرح را تقلیل نمی دهد، بلکه آنچه را که وی با عنوان "هزار چالش" عنوان کرده، ممتد این طرح عملی شود.

اینک بعد از پایان عمر شارون و سکوت قابل تامل سران کشورهای عرب، نیز وضعیت احزاب اسرائیل و انتخابات پارلمانی فلسطین و انتخابات آتی در اسرائیل، همچنین بحران تازه سوریه بعد از اظهارت خدام، این "گره در هم تنیده" به ماکسیمم ابهامات خود رسیده و به نظرم دیگر نمی توان همچون دکتر صدر با قاطعیت گفت که کلید نهایی خاورمیانه، تنها و تنها در گرو رابطه فلسطین و اسرائیل است.

سایت نشریه نامه.

/ 4 نظر / 10 بازدید
hamid

سعيد جان ممنون از لينکها ! مصاحبه با طارق رمضان را خواندم .او را نمی شناختم مثل خيلی های ديگر که نمی شناسم.( تو راست می گویی : ما هیچی نیستیم ! )برايم جالب بود.

reza

سعيد عزيز...سلام.من هم متشکرم.اتفاقاتی که برای خاورميانه می افتد برنامه درازمدتيست که آمريکا برای ما در نظر گرفته.کشورهای محافظه کار عربی به جای طرح خاتمی به امريکا گوش می سپارند.اين کار هميشگيشان است.امروز در نت ميخواندم که بوش اموزش زبان فارسی را در کودکستانهای امريکا اجباری کرده است...جدا برای چه؟تو راست ميگويي.حميد هم.ما هيچيم.ما فقط نظاره گريم.بقول سهراب: ما نگاه!

reza

http://www.washingtonprism.org/showarticle.cfm?id=212

shajari

به نام خدا سلام دوست عزيز برای شما موفقيت و سلامتی و خوشبختی را آرزو می کنم و برای مردممان آگاهی و بیداری و تلاش تا رسیدن به مقصود و برای کشورمان سربلندی و آزادی و استقلال و پیشرفت همراه با دموکراسی و حقوق بشر...