لغو قانون کار فرانسه و چند نکته

با کوتاه آمدن رسمی رئیس جمهور فرانسه در ارتباط با قانون کار، دومنیک دوولیپن عملا از صحنه سیاسی «و در دیدی گسترده‌تر از انتخابات سال آینده فرانسه» حذف شد. اما مواردی که بعد از چندین هفته اعتصاب و تظاهرات در فرانسه قابل تأمل‌‌تر است، در چند مورد زیر خلاصه می‌شود؛

الف) دولت راستگرای فرانسه با تدوین و در نهایت لغو این قانون، جایگاه خود را در انتخابات سال آینده به‌شدت تضعیف کرد.

ب) اهمیت مسائل اجتماعی در فرانسه و به طور کلی اروپا، بسیار بیشتر از مسائل سیاسی است. یک مسئله نه‌چندان پیچیده استخدامی (که تنها به عده‌ای محدود هم مرتبط است) بر بزرگ‌ترین مسائل سیاسی این کشور اولویت دارد! تظاهرات میلیونی و حساس شدن تمام رسانه‌ها به این مسئله خود گویای این امر است.

ج) فرانسه عجیب‌ترین کشور اروپاست! خیابان شانزه‌لیزه فرانسه، شاهد تظاهرات بسیاری «از موافقین و مسلمانان و اتحادیه‌ها و NGO ها گرفته، تا یهودی‌ها، هم‌جنس بازان و آتئیست‌ها» بوده که همه طلب حق می‌کنند. اگرچه در همین ماجرای قانون کار، پلیس فرانسه دست‌کمی از پلیس کشورهای جهان سوم در سرکوب مخالفین نداشت، اما می‌توان گفت به نوعی فرانسه دموکراتیک‌ترین کشور در این زمینه خاص «تظاهرات» است.

د) دوستی معتقد بود «انقلاب» اساسا بد است و اگر هم قرار است تغییرات عمده‌ای ایجاد گردد باید در قالب «اصلاحات عمده» صورت گیرد و نه «انقلاب». چرا که انقلاب زیرساختها را به شدت نابود می‌کند. نمونه عینی آن را هم فرانسه می‌دانست و آن را با انگلیس، و مقایسه میزان ثبات دوکشور می‌سنجید. این هم در نوع خود نکته‌ای است قابل تأمل.

ه) و در نهایت اینکه اتحادیه‌های کارگری فرانسه حداکثر سود را از این ماجرا بدست آوردند. حالا هم آنها می‌توانند مانند انگلیس، به نفوذ در دولت و تصمیم‌گیری‌های کلان سیاسی بیاندیشند.

/ 6 نظر / 21 بازدید
Ehsan

اگر فرانسه دموکراتيک ترين است، پس سرکوب پليسش چگونه توجيه می شود؟

تازیانه

به هر حال خوش به حال شهروندان فرانسوی که تهمت وابستگی به دشمنان خارجی را نمی خورند و همچنان خودی و شهروند باقی می مانند. سعید جان مشتاقم هرچه زودتر تحلیلت را در مورد خبرخوش احمدی نژاد و تبعاتش بشنوم...

کاوه

درود باید به مردم فرانشه آفرین گفت که حقشون رو گرفتن در مورد انقلاب هم من هم با اصلاحات موافقم نه انقلاب

مجتبی

سلام سعيد من يک نفر را هم اسم شما ميشناسم اما نمیدانم همان سعيد هستی يا نه به وبلاگ من سر بزن و اگر همان سعيد هستي برايم پيام بگذار اگر هم نيستی يه نظری چيزی بده.