حکايت ترکيه و اروپا، تقابل منفعت و ايدئولوژی در کشورهای بلا تکليف است

کاملاْ مبرهن است آنطور که رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه در مورد اتحاديه اروپا و پيوستن ترکيه به اين اتحاديه مي گويد، براي اروپا اهميت چنداني ندارد و  هدف اروپا به جز سعي در جمع بين ملت هاي مسيحي و مسلمان و جلوگيري از خطر شکاف سياسي- مذهبي بين آنان، نمايش دموکراسي در مدرن ترين ابزار ها به جهان است. اگر در ۵ سال آينده و يا زماني کمتر از آن ترکيه رسماْ به اتحاديه اروپا بپيوندد، پيروزي بزرگي براي اردوغان (که تلاش زيادي براي پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا کرده) بدست آمده است.

پيشنهاد اخير اتريش مبني بر "شراکت ترکيه با اتحاديه اروپا" به جاي پيوستن ترکيه، اگرچه مقامات ترکيه را به شدت به واکنش واداشته، اما به نظر نمي رسد آنان را از غايت نهايي خود منصرف کند. چه اينکه پيشتر نيز شاهد درخواستهاي مکرر اروپا از ترکيه، علاوه بر رنجش مقامات آن کشور، ترکيه را در نهايت مجبور به پذيرش آن کرد. (مواردي چون وضعيت حقوق بشر، حجاب زنان، به رسميت شناختن بخش يوناني نشين قبرس و موارد مشابه)

مي خواهم بگويم با همه ي نظريات و تحليل هايي که به حکومت ترکيه وارد است، من به عنوان يک شهروند ايراني، به اين منفعت طلبي ترکيه به شدت حسادت مي ورزم.
نه فقط تلاش آنان براي پيوستن به اتحاديه اروپا، بلکه ميانجيگري بين اعراب و ايران، رابطه با اسرائيل، استراتژي منعطف در قبال سياست هاي آمريکا و موضع عدم دخالت آنان در جنگ عراق و آمريکا ، باعث شده که فقط يک مساله و آن هم به صورت واضح و شفاف به عنوان دغدغه و  رکن اصلي سکولارهاي ترک براي پيشبرد اهداف بين الملل آنان باشد: منفعت و نه ايدئولوژي.

/ 4 نظر / 11 بازدید
...

ترکيه در جريان پيوستن به اتحاديه اروپا خيلی از عناصر را از دست داد. عنصری مثل استقلالل........

shabnava

سلام و عرض ارادت خدمت آقا سعيد. من باز خواهم گشت.

صديف

البته این رویه از سوی ترکها همچین بعید هم نیست. اگر یه نگاه اجمالی به تاريخ ترکيه بیندازیم اين مطلب برايمان روشن مي شود که این کشور تا همین صد سال پیش یک کشور به حساب نمی آمد و جزی از امپراطوری عثمانی بود. قبل از آن هم بين کشور های ديگر رد و بدل ميشد. شايد علتش ازآنجا ناشی ميشه که ترکها هميشه به دنبال منفعت خود بوده اند و هرگاه تناقضی بين منفعت و استقلالشان ايجاد ميشد. بيخيال استقلال ميشدند. ولی ايران ما به برکت وجود همون ايدئولوژی در بدترين دوره تاريخی خود مثل قاجاریهُ هم استقلال خود را از دست نداد.

مخبر كذاب

خيلي ها در جريان خيلي چيزا خيلي چيزاي ديگه رو از دست دادن