تأملی بر نقش تازه روسیه

با دعوت رسمی پوتین از رهبران حماس برای دیدار از روسیه دیگر می توان گفت که روسیه در خاورمیانه تنها به دنبال "صلح" و "اثر گذاری" نمی گردد بلکه هدف اصلی و بزرگ تر مسکو، احیای مجدد این کشور و نمایان کردن توان سیاست خارجی روسیه به اروپا و امریکا است.

پوتین عنوان کرده بر خلاف رهبران غرب، حماس را جنبشی تروریستی نمی پندارد و از انتخابات آزاد فلسطین که منجر به پیروزی حماس شد، استقبال می کند.
ابتکار های دیپلماتیک روسیه از طرح غنی سازی مشترک با ایران شروع شده و با بررسی خاورمیانه و اظهار نظرهایی ترفند آمیز "از جنس سیاسی آن" خواهان اثر گذاری در خاورمیانه است. (عنوان نمادین "فرستاده ویژه روسیه به خاورمیانه" نیز از همین اصل ناشی می شود)

روسیه، خیلی آرام و محتاط گام بر می دارد و در همه ی مناسبات "منافع" خود را به شدت در نظر می گیرد؛ از طرفی نمی خواهد از دوستی با امریکا بعد از احیای مجدد رابطه مخدوش مسکو- واشنگتن که نسیم آن بعد از جنگ امریکا و عراق وزیده بود، کاسته شود، از آن سو نیز نگاهی به جایگاه اتحادیه اروپا دارد و تقریبا تمام مواضع خود را با این اتحادیه هماهنگ می کند و از سمتی دیگر، همسو با چین، پی منافع خود در ایران می گردد و از مواضع ضد ایرانی به دلیل پروژه های میلیارد دلاری هسته ای کشورش در ایران، خرسند نیست.

روسیه اینک دو دغدغه مهم دارد: گذر از چالش هسته ای ایران به نحوی که هر دو سو را راضی نگه دارد، و نیز ارتقاء جایگاه بین المللی روسیه. (که البته روسیه در مورد دوم کاملا متوجه این اصل شده که اثر گذاری در دنیا یعنی اثر گذاری در "خاورمیانه")

/ 1 نظر / 10 بازدید
كافر خداپرست

سلام دوست گرامی! ديروز به وبلاگت سرزدم مطالعه‌ی نوشته‌ها و لينک‌هايت به قدری مشغولم کرد که وقتی برای پيغام نگذاشت. امروز آمده ام از همه لطفی که داشته ای از تو سپاسگزاری کنم. در مورد حق انرژی هسته‌ای من جزء مخالفانش هستم!! البته تا روزی که زبان دیپلماسی را بياموزيم و از سياست انزوای امريکای ديروز درس بگيريم. جامعه‌ی بين‌الملل حق بهره‌مندی از انرژی هسته‌ای را متعلق به کشورهايی می‌داند که *خويشتندار* باشند و زبان آقای احمدی‌نژاد و ... از چنين روحيه و بلوغی خبر نمی‌دهد. اين توقع نيز بيجاست که در عدم نزاکت زباني احترام متقابل هم درکار باشد. اگر امروز نيز چنين نمی‌بوديم وقتی را نيز بايد هزينه‌ می‌کرديم تا پرونده‌های پيشين خود را سفيد کنيم:‌جريان گروگان گيري ادامه‌ی جنگ بعد از فتح خرمشهر با شعارهای: راه قدس از کربلا می‌گذرد؛ جنگ جنگ تا رفع فتنه از جهان و ... حالا که آقای احمدی نژاد در دوره‌ی ثبات از اعماق روزهای ۵۷ از راه رسيده است ما همچنان در تعامل با دنيای خارج سير قهقرايی را طی خواهيم کرد.